Radvanský jarmok 2023

08.09.2023

Najväčšie kultúrno-spoločenské podujatie v meste pod Urpínom prinesie počas druhého septembrového víkendu tohto roka opäť umenie tradičného remesla. Obohatené bude aj o pestrý kultúrny program, obľúbené zábavné atrakcie a rôzne jarmočné špeciality. Radvanský jarmok je neodmysliteľnou súčasťou Banskej Bystrice už takmer štyri storočia. Vznikol v Radvani, ktorá bola strediskom remeselnej výroby. Od roku 2011 je oficiálne zapísaný do Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska. Jeho zápisom zobrala Banská Bystrica na seba úlohu uchovať toto jedinečné podujatie pre ďalšie generácie.

Radvanský jarmok sa od vydania výsadnej listiny v roku 1655 panovníkom Leopoldom I. Habsburským zaradil medzi najvychýrenejšie jarmoky vo vtedajšom Uhorsku. Už na konci 18. storočia bola Radvaň označovaná ako trhové mestečko. V 19. storočí bol jarmok prirovnávaný k najväčším trhom vo svete. Dodnes si zachoval svoju jedinečnosť a originalitu. Spomienku mu venovali známe osobnosti kultúrneho života. Význam jarmoku vyzdvihol v roku 1737 vo svojich Notíciách Matej Bel. Neskôr aj Gustáv Kazimír Zechenter-Laskomerský či Jozef Gregor-Tajovský. Vo svojej básni ho ospieval i Andrej Sládkovič. Radvanský jarmok sa stal námetom tiež pre choreografa Štefana Nosáľa, ktorý pred 68 rokmi vytvoril pre Lúčnicu tanečný program venovaný nášmu podujatiu.

„Verím, že jubilejný 365. Radvanský jarmok prinesie do mesta pod Urpínom jedinečnú atmosféru a na svoje si prídu všetci obyvatelia i návštevníci. Lákadlom budú zruční remeselní majstri, ale i jarmočné dobroty, bez ktorých si naše tradičné podujatie mnohí nevedia predstaviť. Som rád, že jarmok sa stáva miestom, kde sa stretávajú celé rodiny, priatelia či kamaráti, aby spoločne a v dobrej nálade prežili voľné chvíle,“ skonštatoval primátor Ján Nosko.

Banská Bystrica ako medené mesto na Hrone, zažívala svoju slávu a rozkvet aj vďaka prekvitajúcej remeselnej výrobe. Už v 14. storočí mala natoľko rozvinuté remeslá, že v stredoveku patrila medzi hlavné strediská remeselnej výroby na Slovensku.

„Mestské kovospracujúce remeslá boli súčasťou jarmoku a vyhľadávaným artiklom hlavne meštianskych rodín. V rámci ich priblíženia súčasným generáciám, budeme v spolupráci so Stredoslovenským múzeom, na tohtoročnom Radvanskom jarmoku, prezentovať významné kovospracujúce remeslá. Pôjde o mediarstvo, cinárstvo, zlatníctvo a kováčstvo. V minulosti tvorili integrálnu súčasť jarmokov a patrili medzi náročné a vizuálne atraktívne remeslá. Vo foyer historickej radnice bude súčasne otvorená výstava s názvom Kovový štvorlístok banskobystrických remesiel,“ uviedla Zuzana Kohútová, programová pracovníčka Robotníckeho domu.

Radvanský jarmok 2023

Trh tradičných remesiel a stánky s ľudovo-umeleckými výrobkami budú od 8. do 10. septembra 2023 umiestnené v okolí Barbakánu a na Starej tržnici na Námestí Štefana Moysesa, na Námestí SNP a v Dolnej ulici. Okrem predaja samotných výrobkov bude trh sprevádzaný ukážkami ich výroby. Predstavia sa takmer tri stovky remeselníkov zo Slovenska aj zo zahraničia.

„Vidieť bude možné napríklad prácu umeleckého odlievača kovov Martina Jánoša, bábkara Ivana Gontka, šperkára Michala Melicherčíka i zvonolejára Jakuba Vorobeľa. Pre zatraktívnenie vstupu na Trh tradičných remesiel bola, na základe grafických návrhov scénografa Františka Liptáka, vyrobená drevená brána. Prvýkrát bude predstavená počas tohtoročného jarmoku,“ poznamenala Miroslava Jančová, vedúca Odboru kultúry, športu a cestovného ruchu MsÚ v Banskej Bystrici.

Hlavným dejiskom folklórnych vystúpení, koncertov a otváracieho ceremoniálu bude pódium na Námestí SNP. V piatok, 8. septembra 2023 návštevníkov rozveselí vystúpenie českého hráča na bendžo, speváka a zabávača Ivana Mládka. Najznámejšie hity zo svojej tvorby zaspieva česká speváčka Aneta Langerová. Pri Barbakáne bude publikum zabávať kapela Ploštín Punk. Sobotňajší program uzavrie vystúpenie skupiny Billy Barman a dievčat zo SĽUK-u. V nedeľu, 10. septembra 2023 sa na banskobystrickom námestí predstaví vokálna skupina Fragile.

„Programová dramaturgia sa tento raz viac sústredí na mestský folklór, ktorý sa odlišuje od vidieckeho, jednotlivé folklórne prejavy sa však vzájomne ovplyvňovali. O príjemnú atmosféru sa postarajú viaceré súbory a hudobné zoskupenia. Ukážky mestského folklóru, baníckych tradícií, programy pre deti, divadlo, tvorivé dielne či folklórne hry si návštevníci budú môcť vychutnať v areáli mestského hradu, Barbakánu,“ povedala Jana Očenášová, vedúca Oddelenia kultúry MsÚ v Banskej Bystrici.

Lazovnú ulicu zaplnia tvorivé dielne a výstava venovaná Radvanskému jarmoku. V Regionálnom centre remesiel ÚĽUV, na Dolnej ulici 14, sa uskutoční prezentácia ľudových remesiel. V rámci sprievodného programu bude v Thurzovom dome sprístupnená výstava SymBBolika šperkárky, Kataríny Žiak. Rôznorodý program Radvanského jarmoku bude aj v tomto roku zameraný na slovenské tradície a najmä na remeselné zručnosti našich predkov.

Viac informácií: 
Radvanský jarmok 2023

Další akce

MARTINSKÝ JARMOK 2023
21.09.2023

Kultúrna scéna Martin vás pozýva na TRADIČNÝ MARTINSKÝ JARMOK 2023.
Miesto: Divadelné námestie v Martine a záhrada Turčianskej galérie
Dátum: 21.9.2023 (štvrtok) - 23.9.2023 (sobota)...

DÚBRAVSKÉ HODY 2023
22.09.2023

Zábava pre deti, koncert pre mladých, vážnejšia hudba pre starších, no aj dobroty, remeselné výrobky či šport pre všetkých

Šuriansky jarmok 2023
22.09.2023

Pozývame vás na tradičný Šuriansky jarmok 2023

SVETIEKOFEST
23.09.2023

SVETIELKOFEST je hudobný a zážitkový festival pre širokú komunitu s voľným vstupom pre tých, ktorým v minulých rokoch Svetielko nádeje poskytlo svoje služby počas ich onkologickej liečby. Festival...

Festival Káva Čaj Čokoláda 2023 Bratislava
09.11.2023

Interiér čarovnej Starej tržnice v srdci Bratislavy sa na dva dni zmení na najväčšiu kávovú, čokoládovú a čajovú udalosť roka. Nechajte sa uniesť chuťou najkvalitnejších káv z domácich a...

TOPFEST 2024 - Zelená Voda
27.06.2024

Drahí priatelia a fanúšikovia Topfestu.
Nie je to tak dávno keď sa zavreli brány tohtoročného Topfestu. No my neleníme a s plnou vervou a nasadením pracujeme na ďalšom ročníku tak, aby bol...

TOPFEST 2024 - Žilina Airport
27.06.2024

Najväčší ROCK-METAL-PUNK festival TOPFEST znova otvorí svoje brány pre priaznivcov týchto hudobných štýlov.
Oznámené kapely: PANOPTIKO, Lady Kate, ŠKWOR, Dymytry, Traktor,

Orion Festival 2024
29.06.2024

Vzhľadom na nečakané komplikácie ohľadne účasti jedného z hlavných interpretov a veľmi vysokej pravdepodobnosti nebezpečného počasia a možnej ujmy návštevníkov Vám s ľútosťou oznamujeme presunutie...

VRBOVSKÉ VETRY 2024
06.07.2024

Zdravíme milovníkov festivalu Vrbovské vetry. Ešte ani leto neskončilo a my už máme pripravený ďalší ročník. Pýtate sa prečo? Pretože sa chceme poďakovať každému jednému návštevníkovi, ktorý si...

Pohoda Festival 2024
11.07.2024

Príďte zažiť svet plný pohody na 27. ročník festivalu Pohoda. Tešíme sa na vás na letisku Trenčín- 11.- 13. 7. 2024.
Festivalové permanentky na Pohoda festival 2024 v predaji online:...